ביטוח ספורטאים – איך, למה וכמה?

תאונות ספורט מתרחשות כל הזמן – פעולות ספורטיביות יוצרות למעשה חיכוך, תנועה, מתח ודינמיקה שלעיתים עלולות להוביל גם לתאונות. ספורטאים בדרך כלל מבוטחים בביטוח ספורט מיוחד שאמור לפצות אותם בגין חלילה פציעה, פגיעה ביכולת ההשתכרות, נכות וכו’ במקרה של תאונה.

סעיף 7 בחוק הספורט קובע, כי כל ארגון, התאחדות או איגוד, מחויבים לבטח את הספורטאים שלוקחים חלק בארגונים שלהם או בתחרויות מטעמם.

כיוון שעיסוקו של ספורטאי מקצועי הוא גם פרנסתו, יש משמעות רבה לפוליסת הביטוח שלו ולתנאים הכלולים בה במקרה חלילה של תאונה שעלולה לפגוע בהשתכרותו כתוצאה מהיכולת הספורטיבית שלו.

בתביעות על-פי פוליסת ביטוח אין צורך להוכיח אשמה או רשלנות כל שהיא, די לפציעה עצמה כדי לזכות בפיצויים, כפי שהוסכמו בפוליסה. מעבר לזה ספורטאי שנפגעה יכולת השתכרותו ובריאותו, כתוצאה מעיסוק בספורט יכול לפנות גם למוסד לביטוח לאומי ולטעון לתאונת עבודה. במקרה כזה הוא עשוי לקבל מביטוח לאומי הפסדי השתכרות בתקופת אי הכושר לעבודה ופיצוי בגין נכות, אם נוצרה.

במקרה של תאונה במתקן ספורט ובגלל כשל, תקלה או מחדל הקשורים במתקן עצמו, בתחזוקתו וכו’, רשאי הספורטאי גם להגיש תביעת נזיקין מכוח פקודת הנזיקין. במקרה כזה על התובע להוכיח כי התקיימה רשלנות שהובילה לתאונה.

כל ספורטאי רשום רשאי לתבוע בגין פציעה

כל שחקן של ליגה, אגודה, התאחדות או כל איגוד ספורט שנפצע במשחק במסגרת השתייכותו לארגון זה או אחר, יכול להגיש תביעה לפיצויים. הוא יהיה זכאי עפ”י פוליסת ביטוח הספורטאים לתשלום של הוצאותיו הרפואיות בגין הפציעה, לתשלום בין תקופה שלא עבד בגין הפציעה, נכות זמנית או צמיתה אם תיקבע לו.

בנושא של נכות, יהיה על הספורטאי שנפגע לגשת לביטוח לאומי ולתבוע אחוזי נכות במסגרת ועדות רפואיות. הוא יידרש להציג חוות דעת רפואיות, והמקרה שלו יבחן בפני הועדה הרפואית של ביטוח לאומי. בשלב הראשון נקבעים לו אחוזי נכות זמניים ולאחר מכן אחוזי נכות קבועים – אם יהיו לו שיקנו לו תשלומים קבועים מדי חוד בגין נכות ולפי אחוזי הנכות שנקבעו.

פיצויים שיקבל ספורטאי בגין פוליסת ביטוח ספורט שלו, אינם קשורים לדמי הביטוח הלאומי שינתנו לו בגין הפגיעה והוא יוכל לקבל את הכספים משני המקורות.

יחד עם זאת קיימות גם פוליסות המגבילות את האפשרות לקבלת תגמולים גם מהביטוח הלאומי וגם מהפוליסה, ואלה פוליסות שאינן מומלצות. משום שאין קשר בין התגמול מהפוליסה לתגמולים מביטוח לאומי.

 

פוליסת ביטוח אישית

פוליסת ביטוח אישית אינה מחייבת רשות או אגודת ספורט אולם ספורטאים רבים עושים פוליסת ביטוח זו באופן פרטי. זוהי פוליסה שמבטחת אותם בביטוח של תאונות אישיות והיא חייבת להתאים לצרכיו של הספורטאי, ולסוג הספורט שהוא עוסק בו ולכלול את הפיצוי בגין פציעות הקשורות בסוג הספורט שלו. בפוליסה מסוג זה יש להקפיד גם על הגדרת אי כושר מדויקת הקשורה עם השתכרותו של הספורטאי מעיסוקו בספורט, כך שלא יצטרך להתמודד עם טענה כי הוא יכול לעסוק במשהו אחר והשתכרותו לא נפגעה.

אם אתם בעלי פוליסת ביטוח ספורטאים ונפגעתם בתאונת ספורט או עבודה שפוגעת בעיסוקכם הספורטיבי, מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בתחום תביעות הביטוח כדי לממש את כל הזכויות העומדות לכם.

הצעות מחירים מבתי עסק למידע והצעות מחיר בתחום: ביטוח ספורטאים – איך, למה וכמה?
מלאו טופס לקבלה של עד 5 שיחות
שלח לי הצעות